Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

03/11/2023
Share

W jaki sposób się wykonuje świadectwo energetyczne

przez

Właściciele mieszkań i domów mają sporo różnych obowiązków. Od jakiegoś czasu jednym z nich jest wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, jaki dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, związane z użytkowaniem budynku na co dzień. Przede wszystkim to dotyczy wentylacji i ogrzewania, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy wiążące się z koniecznością robienia tego typu certyfikatów wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Obecnie takim certyfikatem dysponować muszą wszystkie obiekty, które zostały postawione po roku 2009, rzecz jasna każdy nowy również podlega temu obowiązkowi. Jeśli będzie chodzić o budynki starsze, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo jedynie wówczas, gdy swoją nieruchomość zamierza wynająć albo sprzedać. Lecz dużo wskazuje na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, ponieważ na rynku działa wielu certyfikowanych specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie rozpoczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć na kilku tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś sobie zaniedba wyrobienie świadectwa, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale nie jest mała, bo może wynosić nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić