Hologramy – jakie są ich najpopularniejsze sposoby wykorzystania
Z pewnością wiele osób miało kiedyś okazję oglądać większą lub mniejszą naklejkę, która w zależności od kąta spoglądania mieniła się przepięknymi kolorami. Tego typu naklejki między innymi występują na banknotach, biletach czy najróżniejszych dokumentach, ale też i na wielu innych przedmiotach. Jak się okazuje, jest to bardzo skuteczna i sprawdzona metoda zabezpieczenia.
Dzisiaj, dzięki powszechnemu dostępowi do zaawansowanego oprogramowania graficznego i metod druku, skopiowanie standardowego dokumentu nie stanowi żadnego problemu. Jednak jeżeli pojawią się na nim jakieś hologramy, to już to będzie znacznie trudniejsze, a w niejednym przypadku wręcz niewykonalne. Owszem, czasem się trafiają próby fałszerstw również z podrabianymi hologramami, lecz jeżeli ktoś się będzie orientował, to bez żadnego problemu to zauważy. Metoda ich produkcji wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu, z tego też powodu zajmuje się tym niedużo firm. A zamówienie w nich hologramów przeważnie będzie się też wiązało z koniecznością udokumentowania takiej potrzeby, co będzie mocno ograniczało ryzyko działań niezgodnych z prawem.
Obecnie druki zabezpieczone mogą posiadać hologramy o bardzo wysokim stopniu skomplikowania. Da się na nie na przykład nanieść mikroteksty czy nanoteksty, ukryte znaki czy nawet i elementy 3D, dzięki czemu zapewnią autentyczność danego dokumentu. Co ciekawe ta nowatorska technologia nie tylko może służyć do zabezpieczania, ale pełnić też może funkcję ozdobną, czego ciekawą propozycją chociażby są folie holograficzne.
+Tekst Sponsorowany+